  • Mfr # BULK-RS-S30-127
  • Zoro # G902583745
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S30-127
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Overall Length
45 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Water Resistance
Good
Shape
Roll
Color
Red
Density
1.15 g/cc
Maximum Temperature
400 Degrees F
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Oil Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
8 N/mm
Abrasion Resistance
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
35 %
Material
Silicone
Tensile Strength
850 psi