  • Mfr # BULK-RS-V75-212
  • Zoro # G2419997
/ea
Key Features
Rubber Width
6 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Viton
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-V75-212
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Thickness
1/16 in
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Overall Thickness
0.0625 in
Width
6 in
Length
6 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Viton
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK 707
Grade
Standard
Color
Material
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Tear Strength
22 N/mm
Chemical Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Density
1.9 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Strip
Oil Resistance
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
400 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
25 %
Minimum Temperature
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good