  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-323
  • Zoro # G002585984
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-323
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
1 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Thickness Tolerance
+/-0.200 mm
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
10 %
Tensile Strength
700 psi