  • Mfr # BULK-RS-BHS60-204
  • Zoro # G4829935
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-204
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 610
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,500 psi
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Roll
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in