  • Mfr # BULK-RS-H80-61
  • Zoro # G1926186
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H80-61
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Water Resistance
Good
Shape
Sheet
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Material
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
25 N/mm
Adhesive Type
Acrylic
Color
Weather Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Density
1.36 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi
Texture
Smooth
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good