  • Mfr # BULK-RS-H90-29
  • Zoro # G1925860
Rubber Thickness
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H90-29
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Durometer
90A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Compression Set
25 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 90A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good