  • Mfr # BULK-RS-H90-62
  • Zoro # G1928091
Rubber Thickness
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H90-62
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Durometer
90A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good