  • Mfr # BULK-RS-H90-64
  • Zoro # G1927251
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H90-64
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Length
5 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 910
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Adhesive Type
Acrylic
Tear Strength
25 N/mm
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Compression Set
25 %
Density
1.36 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good