  • Mfr # BULK-RS-H90-32
  • Zoro # G1929826
Rubber Thickness
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H90-32
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Durometer
90A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
25 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in