  • Mfr # BULK-RS-H50-1036
  • Zoro # G402583603
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 507
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H50-1036
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 507
Grade
Standard
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.5 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Material
Buna-N
Maximum Temperature
250 Degrees F
Color
Black
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Compression Set
33 %