  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-52
  • Zoro # G502585958
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40FDA-52
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Weather Resistance
Excellent
Material
EPDM
Tear Strength
22 N/mm
Tensile Strength
800 psi
Shape
Sheet
Chemical Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Excellent
Color
Cream
Oil Resistance
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.016 in
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %