  • Mfr # BULK-RS-NUS60-20
  • Zoro # G4866441
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NUS60-20
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 617
Grade
Ultra Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Compression Set
28 %
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
25 N/mm
Tensile Strength
2,500 psi
Minimum Temperature
Oil Resistance
Chemical Resistance
Fair
Shape
Sheet
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in