  • Mfr # BULK-RS-NHS70-287
  • Zoro # G4932950
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-287
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 710
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Shape
Sheet
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Material
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Color
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in