  • Mfr # BULK-RS-NHS70-297
  • Zoro # G5033845
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-297
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
5 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Color
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Material
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %
Sheet
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Oil Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in