  • Mfr # BULK-RS-P80-93
  • Zoro # G302583222
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-P80-93
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
1 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
Density
1.25 g/cc
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
10 %
Color
Amber
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Material
Polyurethane
Tear Strength
100 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
3,000 psi