  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-419
  • Zoro # G402585669
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-419
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.5 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Adhesive Type
High-Temp
Tensile Strength
700 psi
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Compression Set
10 %