  • Mfr # BULK-RS-S30-91
  • Zoro # G102582968
Durometer
30A
Elongation
300 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S30-91
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
30A
Elongation
300 %
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
35 %
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tensile Strength
850 psi