  • Mfr # BULK-RS-V75-405
  • Zoro # G4858629
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Viton(R)
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-V75-405
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
6 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
6 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Viton(R)
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK 707
Grade
Standard
Material
Viton
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Color
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
22 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Shape
Sheet
Oil Resistance
Density
1.9 g/cc
Compression Set
25 %
Maximum Temperature
400 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 72 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in