  • Mfr # BULK-RS-V75-411
  • Zoro # G4861584
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Material
Viton(R)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-V75-411
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
7 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
7 ft
Overall Width
36 in
Rubber Material
Viton(R)
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Compression Set
25 %
Tensile Strength
1,000 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 84 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in