  • Mfr # BULK-RS-HUS70-390
  • Zoro # G102586157
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 717
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-HUS70-390
Overall Width
6 in
Overall Thickness
1.5 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 717
Grade
Ultra Strength
Compression Set
28 %
Thickness Tolerance
+/-0.110 in
Material
Buna-N
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Strip
Tensile Strength
2,500 psi