  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-32
  • Zoro # G002585328
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E40FDA-32
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
10 ft
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Tensile Strength
800 psi
Oil Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Shape
Strip
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
22 N/mm
Water Resistance
Excellent
Material
EPDM
Chemical Resistance
Good
Compression Set
30 %