  • Mfr # BULK-RS-NAT60-15
  • Zoro # G502582476
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-15
Overall Width
1 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.008 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
60A
Elongation
750 %
Standard
Chemical Resistance
Fair
Density
1 g/cc
Shape
Strip
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Tan
Tear Strength
22 N/mm
Material
Natural Rubber
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Maximum Temperature
200 Degrees F
Abrasion Resistance
Excellent
Tensile Strength
3,000 psi
Compression Set
25 %