  • Mfr # BULK-RS-NHS70-960
  • Zoro # G102582890
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
Grade
High Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-960
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Width
1/2 in
Overall Thickness
2.5 mm
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Color
Black
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.32 g/cc
Compression Set
30 %
Shape
Strip
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Tensile Strength
1,500 psi