  • Mfr # BULK-RS-NHS50-963
  • Zoro # G302584113
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-963
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Length
36 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
30 %