  • Mfr # BULK-RS-NUS60-286
  • Zoro # G4846080
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
5 ft
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS60-286
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
5 ft
Overall Width
4 in
Overall Thickness
0.375 in
Item
Rubber Strip
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2500
Elongation
400 %
Max. Temp. (F)
250
Compression Set
28 %
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
2,500 psi
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in