  • Mfr # BULK-RS-NUS60-287
  • Zoro # G4860385
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
5 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NUS60-287
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
5 ft
Overall Length
Overall Width
4 in
Overall Thickness
0.5 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2500
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 617
Grade
Ultra Strength
Material
Color
Max. Temp. (F)
250
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
25 N/mm
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
2,500 psi
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Shape
Strip
Abrasion Resistance
Compression Set
28 %
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in