  • Mfr # BULK-RS-NUS60-279
  • Zoro # G4853360
Rubber Length
5 ft
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NUS60-279
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
5 ft
Overall Length
Overall Width
2 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Strip
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2500
Elongation
400 %
Max. Temp. (F)
250
Shape
Strip
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Tensile Strength
2,500 psi
Compression Set
28 %
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good