  • Mfr # BULK-RS-P80-35
  • Zoro # G302582966
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P80-35
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Length
36 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
80A
Elongation
690 %
Standards
ASTM D2000 BG 821
Grade
Standard
Oil Resistance
Fair
Shape
Strip
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Compression Set
10 %
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Tear Strength
100 N/mm
Water Resistance
Good
Density
1.25 g/cc
Color
Amber
Material
Polyurethane
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Chemical Resistance
Tensile Strength
3,000 psi