  • Mfr # BULK-RS-S10-24
  • Zoro # G802585634
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S10-24
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
10A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
900 %
Compression Set
30 %
Shape
Strip
Texture
Smooth
Material
Silicone
Excellent
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Tensile Strength
700 psi