  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-210
  • Zoro # G302583406
Backing Type
Adhesive
Durometer
60A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-RSBR60-210
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Backing Type
Adhesive
Durometer
60A
Elongation
200 %
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Compression Set
38 %
Texture
Smooth
Weather Resistance
Fair
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Tear Strength
16 N/mm
Shape
Roll
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tensile Strength
400 psi