  • Mfr # SHT-174-1X24X24
  • Zoro # G111243096
Thickness
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-174-1X24X24
Thickness
1 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Tensile Strength
160,000 psi
Yield Strength
145,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 17-4, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 145,000 psi, Tensile Strength 160,000 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included