  • Mfr # SHT-316-0.375X12X36
  • Zoro # G511243474
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.38 in
Overall Length
36 in
Yield Strength
25,000 psi
Material Grade
316
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-316-0.375X12X36
Thickness
0.38 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Details
Yield Strength
25,000 psi
Material Grade
316
Tensile Strength
70,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 36 in - L
Shape
Plate
Fabrication
Hot Rolled
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.38 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included