  • Mfr # 1600E-3/16X1X36T
  • Zoro # G922383967
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1600E-3/16X1X36T
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 55 Shore A, Grade Light Duty, Material EPDM, Standards Not Applicable, Number of Ply Not Applicable, Maximum Adhesive Temperature 300 Degrees F, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -40 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Reinforced Material Not Applicable, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in