  • Mfr # GRANEX USA 304BB-22GX48X96
  • Zoro # G1204382
Thickness (Decimal)
0.028 in
Width
48 in
Thickness
0.028 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GRANEX USA 304BB-22GX48X96
Thickness (Decimal)
0.028 in
Width
48 in
Length
96 in
Thickness
0.028 in
Overall Length
8 ft
Finish
BA
Item
Stainless Steel Sheet, 8 ft - L
Standards
A167, A176, A240/A240M, A263, A264, A265, A666, A693, A793, A989
Yield Strength
5,802 psi
Elongation
40 %
Description
Stainless Steel Sheet, 8 ft - L, Stainless Steel, 304, Sheet, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 4 ft Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.028 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish 2B, Yield Strength 5,802 psi, Tensile Strength Not Applicable, Brinell Hardness 201 BHN, Rockwell Hardness 92 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included