  • Mfr # 61SH.090X2-24
  • Zoro # G502645218
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.09 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61SH.090X2-24
Thickness
0.09 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness (Decimal)
0.09 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width and Length
2 in x 24 in
Overall Length
24 in
Overall Width
2 in
Yield Strength
40,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.0035 in
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Description
Aluminum Flat Bar, Aluminum, 6061, T6, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.09 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.0035 in, Fabrication Not Applicable, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number