  • Mfr # 61SH.050X4-48
  • Zoro # G002645046
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.05 in
Temper
T6
Straightness Tolerance
+/-0.05 in/ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61SH.050X4-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.05 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness (Decimal)
0.05 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Width and Length
4 in x 48 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
4 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6
Straightness Tolerance
+/-0.05 in/ft
Standards
ASTM B209
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Hardness
95
Thickness Tolerance
+/-0.003 in
Finish
Unpolished
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Sheet Stock
Alloy Type - Aluminum
6061
Material Grade
6061
Heat Treatable
Heat Treatable
Rockwell Hardness
95 HRB
Mechanical Finish
Mill
Shape
Flat
Heat Treatment
No Heat Treatment
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 BHN
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Galvanized
Not Galvanized
Tolerance Rating
Standard
Description
Aluminum Flat Bar, Aluminum, 6061, T6, Flat, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.05 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Not Applicable, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number