  • Mfr # 61P.160X6-48
  • Zoro # G702645605
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.16 in
Temper
T6
Finish
Unpolished
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61P.160X6-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.16 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width and Length
6 in x 48 in
Thickness (Decimal)
0.16 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
6 in
Overall Length
4 ft
Details
Item
Aluminum Flat Bar
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6
Finish
Unpolished
Tensile Strength
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Sheet Stock
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Standards
ASTM B209
Straightness Tolerance
+/-0.05 in/ft
Thickness Tolerance
+/-0.007 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatment
No Heat Treatment
Shape
Flat
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Description
Aluminum Flat Bar, Aluminum, 6061, T6, Flat, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.16 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Not Applicable, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number