  • Mfr # BULK-RS-S40-212
  • Zoro # G2416086
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16 in
Width
3 ft
Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-212
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1/16 in
Width
3 ft
Length
10 ft
Rubber Width
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
Details
Item
Rubber Roll
Backing Type
Adhesive
Durometer
40A
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Finish
Smooth
Elongation
400 %
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Shape
Roll
Adhesive Type
High-Temp
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Maximum Temperature
500 Degrees F
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
700 psi
Density
1.25 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Tear Strength
17 N/mm
Abrasion Resistance
Poor
Maximum Adhesive Temperature
Compression Set
20 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Water Resistance
Good
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth