  • Mfr # SSPTFE-16-16FJBR-16FJBR-24"
  • Zoro # G511935874
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
SAE 100R 14A
Hose Length
24 in
Interior Texture
Smooth
Hose Cover Material
304 Stainless Steel
Hose Fitting Type B
FJIC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SSPTFE-16-16FJBR-16FJBR-24"
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Length
24 in
Hose Fitting Size B
1 in
Hose Dash Size
16
Hose Fitting Size A
1 in
Details
Item
Smooth Bore PTFE Assembly
Standards
SAE 100R 14A
Interior Texture
Smooth
Hose Cover Material
304 Stainless Steel
Hose Fitting Type B
FJIC
Maximum Working Pressure @ 70F
1,000 psi