  • Mfr # 6P.375X8-4X8-4
  • Zoro # G803578529
Thickness
0.375 in
Width
4 in
Length
8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6P.375X8-4X8-4
Thickness
0.375 in
Width
4 in
Length
8 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
8 in
Overall Width
4 in
Typical Yield Strength (PSI)
35,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
85,000 psi
Item
Stainless Steel Flat Bar
Metallic
Fabrication Method
Hot Rolled
Tensile Strength
79,800 psi
Material Grade
Rockwell Hardness
80 HRB
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Yield Strength
34,800 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Flat
Description
Stainless Steel Flat Bar, Stainless Steel, 316, Flat, 8 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 34,800 psi, Tensile Strength 79,800 psi, 149 BHN Brinell Hardness, 80 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number