  • Mfr # BAR-304L-0.125X2.5X12
  • Zoro # G016118581
/ea
Key Features
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Material
Stainless Steel
Length Tolerance
+/-0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-304L-0.125X2.5X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Width
2 1/2 in
Overall Length
12 in
Details
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
Item
Stainless Steel Bar 304L
Material
Stainless Steel
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Heat Treatment
Annealed
Tensile Strength
75,000 psi
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
95 HRB
Material Grade
304L
Mechanical Finish
Mill
Flatness Tolerance
Not Rated
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
140 BHN
System of Measurement
Inch
Shape
Rectangular
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 304L, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.006 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included