  • Mfr # BAR-304L-1X2X12
  • Zoro # G616118707
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Thickness
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAR-304L-1X2X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
Width Tolerance
Thickness
1 in
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Item
Stainless Steel Bar 304L
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Fabrication
Hot Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
System of Measurement
Inch
Flatness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
140 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
95 HRB
Heat Treatment
Annealed
Mechanical Finish
Mill
Shape
Rectangular
Material Grade
304L
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 304L, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included