  • Mfr # BAR-316L-0.5X1.5X6
  • Zoro # G716117228
Thickness
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BAR-316L-0.5X1.5X6
Thickness
0.5 in
Overall Length
6 in
Overall Width
1 1/2 in
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Description
Stainless Steel Bar, Stainless Steel, 316L, Rectangular, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 140 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included