  • Mfr # ROD-304-6.75X36
  • Zoro # G716118409
/ea
See details
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ROD-304-6.75X36
Overall Length
36 in
Outside Diameter
6 3/4 in
Outside Diameter Tolerance
+0.015 in/0 in
Elongation
30 %
Tensile Strength
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 304L, Rod, Outside Diameter 6 3/4 in, Outside Diameter Tolerance +0.015 in/0 in, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included