  • Mfr # U39797.025.0200
  • Zoro # G3394618
Key Features
Head Type
Headed
System of Measurement
Inch
Pin Diameter
1/4 in
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U39797.025.0200
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
1/4 in
Shank Length
3 in
Length
2 in
Maximum Usable Length
1 55/64 in
Maximum Hole Size
0.094 in
Head Diameter
3/8 in
Minimum Hole Size
0.094 in
Details
Item
Standard Clevis Pin
Head Type
Headed
System of Measurement
Inch
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
ASME B18.8.1
Meets/Exceeds
ASME B18.8.1
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Clevis Pin,2 in L,Steel 0.25 in dia,PK25, Product Type Standard Clevis Pin, Material Steel, Finish Plain, Material Grade/Class Ungraded, Head Type Headed, Head Diameter 3/8 in, Minimum Usable Length Not Applicable, Maximum Usable Length 1 55/64 in, Maximum Hole Size 0.094 in, Minimum Hole Size 0.094 in, Number of Holes 1, Shank Length 2 in, System of Measurement Inch, Standards ASME B18.8.1, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Pin Diameter 1/4 in, Package Quantity 25