  • Mfr # M12912.120.0150
  • Zoro # G0302331
Key Features
Hex Type
Standard Hex Top Lock
Lock Type
Top Lock Distorted Thread
Material
Steel
Material Grade/Class
Class 8
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M12912.120.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12-1.50
Hex Height
12 mm
Hex Width
19 mm
Dia./Thread Size
M12-1.50
Width Across Flats
19.0 mm
Nut Height
12.0 mm
Details
Item
Lock Nut
Hex Type
Standard Hex Top Lock
Lock Type
Top Lock Distorted Thread
Material
Steel
Material Grade/Class
Class 8
Finish
Zinc Plated
Standards
D980V
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Metric Fine
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
D980V
Fastener Finish
Zinc
Nut Standards
Basic Material
Fastener Thread Direction
Right Hand
Nut Style
Top Lock
Fastener Thread Type
Metric Fine
Type
Top Lock
Material Grade
Description
Lock Nut, Finish Zinc-Plated, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Thread Size M12x1.50, Hex Width 19 mm, Hex Height 12 mm, Lock Type Top Lock Distorted Thread, Dimensional Standards D980V, Material Quality Standards DIN 267-4, System of Measurement Metric, Hex Type Standard Hex, Thread Direction Right Hand, Color Silver, Industry Standards DIN 980V, Insert Material Not Applicable, Made in North America No, Pack Size Small Pack, REACH Compliant Yes, Removable Yes