  • Mfr # ZUSAV1X45
  • Zoro # G1656245
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Material
Viton
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Viton
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAV1X45
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
45 mm
Actual Inside Dia.
45 mm
Nominal Outside Dia.
47 mm
Nominal Width
1 mm
Actual Outside Dia.
47 mm
Actual Width
1 mm
Inside Diameter - Nominal
45 mm
Outside Diameter - Actual
47 mm
Cross-Section Width
1 mm
Outside Diameter - Nominal
47 mm
Inside Diameter - Actual
45 mm
Width - Actual
1 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
75A
Color
Black
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Temp. Range
-15° to 400° F
Application
Standard
FDA Approved
No
Metal Detectable
Metal Detectable
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Type
O-Ring
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Resistance Properties
Chemical-Resistant, High Temperature-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 45 mm, Nominal Width 1 mm, Actual Inside Dia. 45 mm, Actual Width 1 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 47 mm, Actual Outside Dia. 47 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant