  • Mfr # ZUSAV1.5X45
  • Zoro # G1655597
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Material
Viton
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Viton
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAV1.5X45
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
45 mm
Actual Inside Dia.
45 mm
Nominal Outside Dia.
48 mm
Nominal Width
1.5 mm
Actual Width
1.5 mm
Actual Outside Dia.
48 mm
Inside Diameter - Nominal
45 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Outside Diameter - Nominal
48 mm
Outside Diameter - Actual
48 mm
Width - Actual
1.5 mm
Inside Diameter - Actual
45 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
75A
Color
Black
Metal Detectable
Metal Detectable
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Temp. Range
-15° to 400° F
Application
Standard
FDA Approved
No
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Type
O-Ring
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Product Type
Resistance Properties
Chemical-Resistant, High Temperature-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 45 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 45 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 48 mm, Actual Outside Dia. 48 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant