  • Mfr # BULK-RS-V75-213
  • Zoro # G2419936
Rubber Width
6 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-V75-213
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Thickness
1/8 in
Overall Length
6 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
6 in
Width
6 in
Length
6 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Durometer
75 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Compression Set
25 %
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good