  • Mfr # BULK-RS-V75-51
  • Zoro # G2419805
Rubber Width
1 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-V75-51
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
1 ft
Rubber Length
Thickness
1/16 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Width
Length
Durometer
75 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Adhesive Type
High-Temp
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material Viton, Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good